Vzpomínka na Nikitu Kalinu

9. února uplynulo 10 let od zákeřné vraždy ruského anarchisty a antifašisty Nikity Kaliny, kterému zasadili neonacisté přes 60 bodných ran. Nikita by se dnes dožil 31. let. Přinášíme upravený text, který k události otiskla Anarchistická federace, podobný článek vyšel i na stránkách AFA.

9. února v půl sedmé ráno bylo v areálu Moskevské akademie věd nalezeno tělo jedenadvacetiletého Nikity Kaliny. V osm dorazili policisté a v jedenáct informovali matku zavražděného. Ta se dověděla, že byl Nikita 61krát probodnut nožem, krom toho měl několik zlomenin žeber a utrpěl vážné zranění hlavy. Nebyly odcizeny žádné jeho osobní věci. V současné době je kvůli vraždě zadržen jeden podezřelý, na jehož oblečení byla nalezena krev oběti. Je zřejmé, že byl Nikita napaden početnou skupinou. Policie matce neoficiálně sdělila, že podezřelým je člen nacionálně socialistického hnutí, jména dalších podezřelých však odmítla sdělit.

Je důvodné podezření, že se celé vyšetřování ubírá v zájmu zadrženého. Je proto potřeba veškerá podpora. V tuto chvíli zajišťují lidskoprávní organizace právní pomoc rodině, ale stále je potřeba sehnat peníze na zaplacení pohřbu. Nikita pocházel z dělnické rodiny a nikdy neskrýval své antifašistické a anarchistické názory.

Na fotce je Nikita zachycen při práci a během setkání proti volebnímu podvodu, kde drží nápis „Nepotřebujeme žádné autority! Svobodu nebo smrt! Naším kandidátem je samospráva!

This entry was posted in Historie, Ze světa. Bookmark the permalink.