Činnost OAF v roce 2021

Jako každý rok, i letos vydáváme přehled našich aktivit v roce 2021. Vytiskněte si leták níže a pomožte nám s jeho distribucí!

Ostravská anarchistická federace (OAF) vznikla na podzim 2016 z iniciativy severomoravských anarchistů a anarchistek (zejména z Ostravy, Frýdku-Místku, Českého Těšína či Orlové). Hlavním impulzem pro vznik OAF byly represe proti anarchistickému hnutí, které prostřednictvím kauzy Fénix narostly do podoby politických procesů. Vznikla tak platforma pro lepší koordinaci anarchistických aktivit v regionu. Co jsme dělali v roce 2021?

Solidární přímé akce

OAF v roce 2021 spoluorganizovala (či podporovala) řadu úspěšných kampaní či aktů solidarity. Mezi nejúspěšnější akce anarchistického hnutí v regionu patří kampaň za zatčené soudruhy z FNB Minsk, kteří byli nepohodlní běloruskému režimu. Ten označil rozdávání jídla chudým za protistátní činnost a aktivisty uvěznil. Ve Frýdku-Místku i Ostravě byly vyvěšeny solidární transparenty na podporu stíhaných, začátkem února zorganizovaly místní kolektivy v Ostravě výrobu solidárních burgerů. Výtěžek z prodeje šel na pokutu pro členy a členky FNB Minsk, přičemž se podařilo vybrat přes 11 000 kč. Částka byla dostatečná k tomu, aby pokutu pokryla.

Na březnový Mezinárodní den žen zorganizovaly kolektivy Cioca Czesia, OAF, FNB a XR v centru Ostravy společný happening s názvem Polsko je všude. Akce, které se zůčastnilo několik desítek lidí, měla upozornit na patriarchální útlak, kterému čelí polské ženy. V dubnu posprejovali environmentální aktivisté a aktivistky pobočky České spořitelny a Raiffeisen bank, aby upozornili na nutnost uhlíkové neutrality do roku 2025.

Na podzim podpořili anarchisté solidární happening s uprchlíky uvězněnými na polsko-běloruské hranici, který se konal v Českém Těšíně. Okolo stovky lidí pak demonstrovalo před polským konzulátem v rámci pietní akce za Polku zavražděnou polským klerofašismem. Ve Frýdku-Místku rovněž OAF rozdávala propagační materiály odborového svazu Iniciativa pracujících, který vychází z anarchosyndikalismu.

Publikační aktivity

I v uplynulém roce jsme na našem webu pravidelně informovali o dění z domova i ze světa. Psali jsme o případech vězněných anarchistů, na Prvního máje jsme vydali článek mapující průběh anarchistických prvomájových akcí po celém světě. V cyklu exkluzivních rozhovorů jsme tentokrát zpovídali kolumbijské anarchosyndikalisty ze skupiny ULET. Během podzimních voleb jsme vydali komentář, kde si mimo jiné všímáme nebezpečného sbližování anarchistů a politických stran.

Ohlédnutí

Historie by pro nás měla být inspirací, zvláště v době, kdy hnutí zkouší stále stejné slepé uličky.  Připomněli jsme si 10 let od založení Skutečné demokracie Ostrava, která ukázala obyčejným lidem kouzlo přímé akce a horizontálního rozhodování. Připomínkou mexického Cheránu, kde už 10 let fungují bez šéfů, politiků a policie, jsme chtěli zdůraznit životaschopnost anarchistickým myšlenek, vzpomínkou na Pařížskou komunu, Petra Kropotkina a Abela Paze zase naznačit, z jakých teoretických zdrojů vycházíme.

Budeme rádi za distribuci našeho letáku, zejména v severomoravském regionu. Ke stažení je zde.

This entry was posted in Z domova. Bookmark the permalink.