Přetiskujeme článek z webu Kronika odporu, který ukazuje, že antimilitarismus je nejen nezbytný základ sociálního anarchismu, ale i žitá praxe.
Podívejme se, co zajímavého se v posledních týdnech událo v ruském radikálním undergroundu, kromě mnohem senzačnějších operací ukrajinských speciálních služeb. Titulní fotografie z poloviny dubna ukazuje, jak ve třech městech najednou – Uljanovsku, Rostově a Jekatěrinburgu – někdo hacknul billboardy a zveřejnil protiválečná prohlášení mobilizovaných vojáků nebo jejich příbuzných.
Od začátku podzimní mobilizace obdržely ruské soudy více než tisíc případů proti vojákům, kteří svévolně opustili místo služby, odmítli uposlechnout rozkaz nebo dezertovali. Do konce dubna 2023 obdržely ruské vojenské soudy 1064 trestních případů proti odmítajícím. Prudký nárůst počtu “mobilizačních” případů začal v březnu 2023 – za měsíc bylo soudům předloženo téměř 400 případů. Výsledek projednání se Mediazoně podařilo zjistit pouze v každém pátém případě neoprávněného opuštění jednotky, většina těchto soudů končí podmíněným trestem. Podle nařízení Vladolfa Putlera se vojáci odsouzení k podmíněnému trestu mohou vrátit na frontu.
Od 21. dubna bylo ve vojenské jednotce Vladimirské oblasti nezákonně zadržováno asi 40 ruských vojáků, kteří odmítli bojovat na Ukrajině. “V současné době je mnoho “odmítajících” drženo ve vojenské jednotce v obci Pakino ve Vladimirské oblasti. Podle mně známých informací je tam asi čtyřicet lidí: mobilizovaní i smluvní vojáci. Zároveň jsou tam bez jakéhokoli soudního rozhodnutí. Princip je následující: kdo je přistižen, jak bez povolení opouští jednotku, je odvezen do vojenského útvaru Pachino. Někdo už je vyšetřován, někdo má před vyšetřováním. Opatření omezující svobodu soud nevybral, ale nikam je nepropouštějí. Ukazuje se, že jdou do kolonie bez rozsudku,” řekl lidskoprávní aktivista Ilja Děmidov.
Zhruba před měsícem začal vojenský soud sevastopolské posádky projednávat případ seržanta Ismaila Dzangieva, který je obviněn z pokusu o vraždu velitele. K incidentu došlo v Mariupolu v březnu loňského roku. Tehdy byla přepadena skupina ruských vojáků, v důsledku čehož byl zabit Dzangievův mladší bratr, dvacetiletý Zelimchan. Ismail se ho vydal hledat. Když mu velitel čety, v níž byl Zelimchan, nedokázal jasně vysvětlit, kde jsou jeho podřízení, Dzangiev, rozrušený žalem a strachem o bratra, vystřelil důstojníkovi do obličeje. Velitel se nějak zachránil a Dzangiev byl zajat. Bylo proti němu zahájeno řízení podle paragrafů o pokusu o vraždu a porušení pravidel zákonných vztahů. Muži z Inšušské republiky hrozí trest až doživotí.
V Podolsku u Moskvy se odehrává stále více sabotáží. Podle informací z 13. dubna neznámá osoba v kukle a maskáčích polila tabuli městské správy pohonnými hmotami, načež na ni odpálila petardy (foto níže). Po zadržení se ukázalo, že šlo o 42letého muže. Při domovní prohlídce u něj byly nalezeny a zabaveny pyrotechnické výrobky a oblečení, ve kterém se do akce vydal. V našem předchozím přehledu jste si mohli přečíst, že před Novým rokem ve stejném městě složilo zbraně 8 mobilizovaných bojovníků, kteří odešli z fronty, a pár penzistů se pokusil zapálit náborový úřad.
Pětatřicetiletý učitel angličtiny z Kansku v Krasnojarském kraji byl odsouzen ke dvěma letům vězení za střelbu na reklamní poutač. Byl shledán vinným z chuligánství s použitím zbraně (část 2 čl. 213 trestního zákoníku) a vyhrožování zabitím (čl. 119 trestního zákoníku). Z jeho slov vyplývá, že učitel střílel na transparent v centru Kansku z lovecké pušky registrované na jeho osobu. Poté údajně vyhrožoval sousedovi. U soudu muž vysvětlil, že byl velmi rozrušen začátkem mobilizace, cítil beznaděj kvůli smrti vojáků. Střílel kvůli “nahromaděnému stresu”, aby “nějak ventiloval emoce”. Podle učitelovy matky a právníka se ho za pomoci mučení a hrozeb znásilněním údajně snažili obvinit ze zapálení vojenského komisariátu v Kansku.
Soud v Nižním Novgorodu vyhověl žalobě 19letého Artěma Lebeděva proti ruským úřadům ve výši 100 000 rublů. Dne 24. září byl zadržen pro podezření ze zapálení náborového střediska. Ve vojenském komisařství Leninského a Kanavinského obvodu vzplála večer 21. září zubní ordinace. Požár byl uhašen. Při ohledání vyšetřovatelé našli rozbité okno a střepy ze skleněné lahve. Artem byl několik dní držen ve vyšetřovací vazbě. Poté studenta propustili na kauci. Při prohlídce mu byla zabavena jednotka počítačového systému. Policisté však nenašli důkazy o Lebeděvově účasti na žhářství. Student u soudu prohlásil, že morálně a fyzicky trpí. Požadoval, aby od státu vymáhal 300 tisíc rublů. Zástupci policie a ministerstva financí jeho požadavky neuznali.
V noci na 8. května byla pravděpodobně zapálena okresní náborová kancelář v Tverské oblasti. Kolem 03:00 hořela jednopatrová dřevěná budova ve městě Likhoslavl. Všimla si toho hlídka, která zabránila rozšíření požáru. Osmnáctiletý Michail Lazakovič byl následující den zadržen pro podezření z tohoto ” teroristického činu” (část 1 čl. 205 trestního zákoníku). Byl poslán do vazby. Co má mít člověk v hlavě, aby z takové stodoly šel umírat na Ukrajinu kvůli jachtám a palácům?
Starší služebná, která se pokusila zapálit náborové středisko v Usinsku v republice Komi, byla prohlášena za teroristku. Na tomto oficiálním seznamu se objevilo jméno 61leté Naděždy Kornilové z tohoto města. Žena údajně 11. dubna večer hodila na vchodové dveře dva zápalné koktejly. Byla zadržena policistou, který měl v tu chvíli službu, a byla poslána na dva měsíce do vyšetřovací vazby. Naděžda je obviněna z čl. 205 trestního zákoníku o pokusu o teroristický útok.
Další příběh už možná znáte díky kolektivu Zóna solidarity (Solidarity Zone). Ústřední obvodní vojenský soud v Jekatěrinburgu 10. dubna odsoudil Romana Nasrijeva a Alexeje Nurijeva k 19 letům vězení za zapálení administrativní budovy, v níž se nacházela vojenská registrační přepážka. Plocha požáru byla 3 metry čtvereční, strážný ho dokázal uhasit pomocí deky a 5 litrů vody. Roman je 27letý seržant oddělení ministerstva vnitra v Bakalu v Čeljabinské oblasti. Alexej je 37letý velitel hasičské a záchranné služby ve stejném městě, přednosta ministerstva pro mimořádné situace. Jsou to přátelé. Roman a Alexej musí strávit první 4 roky ve vězení a další roky v kolonii s přísným režimem. Dosud je to nejkrutější trest za protiválečné žhářství, píší lidskoprávní aktivisté. Přátelé dostali tak dlouhý trest kvůli kvalifikaci svého jednání podle článků “teroristický čin” (část 2 čl. 205 trestního zákoníku) a “výcvik za účelem páchání teroristické činnosti” (čl. 205.3 trestního zákoníku). Trest podle druhého článku nemůže být kratší než 15 let. Roman u soudu uvedl: “V případě, že by se jednalo o trestný čin podvodu podle § 205 odst. 1 písm: Roman prohlásil: “Rozhodl jsem se provést takovou akci, protože jsem nesouhlasil s mobilizací, “speciální vojenskou operací” a válkou obecně. Svou akcí jsem chtěl jen ukázat, že v našem městě existuje nesouhlas s mobilizací a “zvláštní vojenskou operací”. Chtěl jsem tímto způsobem vyjádřit svůj nesouhlasný postoj, chtěl jsem, aby byl můj hlas slyšet.” Podívejte se na ně:
“V noci 11. října 2022 hodili přátelé několik zápalných lahví na okno administrativy, kde se nachází vojenská registrace. Zaměstnankyně přepážky Marina Borkova soudu řekla, že žhářství by mohlo zničit kartotéku 4 000 lidí a mobilizační proces ve městě by byl ochromen. Molotovovy koktejly však zapálily pouze linoleum a zdroj požáru zlikvidovala hlídačka. Možná, že tak nepřiměřeně kruté obvinění je způsobeno tím, že obžalovaní v případu jsou z kruhů podmíněně loajálních k moci: Roman Nasrjev pracoval jako řidič v soukromé bezpečnostní agentuře patřící Národní gardě a Alexej Nurejev je zaměstnancem ministerstva pro mimořádné situace. […] Doposud se jedná o nejpřísnější trest za protiválečné žhářství. Přitom samotné žhářství, kterého se Roman a Alexej dopustili na pozadí mobilizace na znamení nesouhlasu s invazí na Ukrajinu, bylo spíše symbolické.”
Světlana Zotová byla v Jaroslavli obviněna z podněcování k terorismu a extremismu. Jedná se o matku devatenáctileté Valerie Zotové, která je obviněna z úmyslu zapálit zásobovací sklad, odkud se posílá zboží pro zásobování vojenského personálu účastnícího se války proti Ukrajině. Valeria byla zatčena 16. února a o měsíc později si FSB přišla pro její matku. Dne 16. března byla Světlana obviněna z “veřejných výzev k extremistickým a teroristickým aktivitám” (část 2 čl. 205.2 a část 2 čl. 280 trestního zákoníku). Důvodem byly komentáře, které Světlana údajně zveřejnila k příspěvkům na kanálech Telegram Fighter Anarchist a Ukraine 24/7. Nyní je Světlana Zotová pod dozorem a nesmí vycestovat.
Železniční guerilla v Rusku pokračuje ve zneškodňování živé síly a techniky přepravované vlaky pro válku na Ukrajině. V noci 7. dubna 2023 byla v Jaroslavské oblasti zaznamenána porucha vlakových jízdních řádů. Důvodem je zničení neznámých signalizačních jednotek v oblasti osady Dubki na železniční trati Moskva-Jaroslavl:
V noci na 11. dubna byla v Moskevské oblasti zaznamenána železniční sabotáž. Neznámí partyzáni u Alexandrovky vyjádřili svůj protest proti válce v podobě zapálení signalizační, centralizační a blokovací jednotky – poměrně nákladné a důležité věci v rámci automatizace řízení dopravy:
V noci na 13. dubna bylo poprvé zaznamenáno rozšíření partyzánských aktivit na železničních tratích spojujících Rusko a Kazachstán. Tentokrát byly signalizační jednotky zničeny u Orenburgu:
Dalších několik reléových skříní bylo zapáleno 13. a 16. dubna u stanice Vorotynsk v Kalužské oblasti. Poté příslušníci FSB zadrželi podezřelé: tři chlapce a jednu dívku. V časných ranních hodinách 23. dubna byla na úseku Ramenskoje-Bronnice v Moskevské oblasti zapálena jedna reléová skříň a další dvě byly polity neznámou kapalinou. Na všech třech byly později nalezeny stopy po násilném vniknutí – žhářům se přitom nepodařilo skříně otevřít.
V noci na 19. dubna shořela na jednom z železničních přejezdů v Čeljabinsku jedna ze signalizačních jednotek, které mají na starosti bezpečnost a řízení vlakové dopravy. Jak poznamenalo Hnutí, šlo o sedmou takovou akci jen v dubnu:
V noci na 23. dubna byli na úseku v Anžero-Sudžensku v Kemerovské oblasti zadrženi 19letý chlapec a 22letá dívka, kteří se pokusili zapálit pět reléových skříní, ale nedokázali je otevřít. Později mladíci uvedli, že jednali na pokyn jistého člověka z Telegramu – ten slíbil za žhářství 35 000 rublů. Byly jim zabaveny dvě lahve s benzínem a vytahovač hřebíků. Spolu s tím byla v noci na 23. dubna na 28. km úseku Seyatel-Berdsk v Novosibirsku zpozorována hořící reléová skříňka. Požár byl rychle uhašen a provoz vlaků nebyl ovlivněn. Žháře se zatím nepodařilo najít.
V noci na 25. dubna bylo na přechodu Bekasovo-1 – Požitkovo v Moskevské oblasti objeveno žhářství. Neznámí lidé otevřeli reléovou skříň transformátoru a zcela ji zapálili. Současně otevřeli skříň baterie, ale nezapálili ji. Dne 27. dubna na železničním úseku Aprelevka – Seljatino v téže oblasti automatika vykázala signál falešného zaměstnání na jedné z kolejí. Dveře reléové skříně se ohnuly a dovnitř byla nalita hořlavá kapalina. Z nějakého důvodu partyzáni nestihli reléovou skříň zapálit. Dne 29. dubna v Novosibirsku v důsledku partyzánského útoku shořela reléová skříňka do základů. Došlo k tomu brzy ráno v prostoru úseku mezi stanicemi Hippodrom a Ob’ v Leninském okrese. Než na místo dorazili hasiči, skříň již zcela vyhořela.
2. května se někdo pokusil zapálit reléovou skříňku v Krasnodarském kraji: na železniční stanici Agronom – Dinskaja našli pracovníci rozbitou skříňku se stopami po pokusu o zapálení. Nikdo nebyl zadržen. O dva dny později Říjnové dráhy rovněž informovaly, že v Petrohradě došlo ke zpoždění šesti elektrických vlaků kvůli zapálení reléové skříně sabotéry…
Výročí vítězství nad dalším totalitním agresivním režimem se ukázalo jako horké. Dne 4. května partyzáni zapálili reléové skříně v Petrohradě. Požár byl zaznamenán v ranních hodinách v oblasti úseku Nová Derevňa – Lachta. Šest elektrických vlaků mělo zpoždění. Dne 7. května byla zapálena reléová skříň v Novosibirsku. Na místo rychle dorazily záchranné složky. Požár byl uhašen. Zcela shořelá skříň údajně neměla vliv na provoz vlaků. V noci na 8. května v Moskvě, nedaleko stanice Elektrozavodskaja – Sortirovochnaja, shořely dvě reléové skříně – jedna pro ovládání semaforů, druhá pro domácí potřeby. Požáru si všiml strojvedoucí. Shořelá elektronika údajně neměla žádný vliv na jízdu vlaků.
V Republice Tatarstán byli zadrženi školáci podezřelí ze zapálení reléové skříňky: 14letý a 15letý žák školy v Naberežných Čelech a také nějaký 18letý nezaměstnaný. Dne 28. března byl na základě této skutečnosti zahájen případ “úmyslného poškození majetku” (část 2 čl. 167) a 25. dubna případ “sabotáže” (část 2 čl. 281). Nezletilým bylo uloženo předběžné opatření v podobě písemného závazku nevycestovat a 18letý podezřelý byl zadržen.
Jsou zde nové rozsudky týkající se hrdinů našich loňských materiálů. Byl vynesen rozsudek nad dvěma obyvateli Omsku, kteří chtěli spáchat sebevraždu kvůli válce. Anton Žuchkov a Vladimir Sergejev to plánovali udělat 6. března 2022, kdy se v Moskvě měla konat protiválečná shromáždění. Cítili se sklíčeni kvůli tomu, co se dělo na Ukrajině. Muži si kvůli tomu koupili drogu, Sergejev také plánoval zapálit vagón rýže. Při kontrole u něj policie našla zápalnou směs. Sergejev byl odsouzen k osmi letům vězení. Uvedl, že vypovídal údajně pod nátlakem. Žuchkov byl odsouzen k 10 letům vězení podle paragrafů “o přípravě teroristického útoku” a o obchodování s drogami.
Soud v Ivanovské oblasti odsoudil 31letého obyvatele Šuje Dmitrije Ljamina k osmi letům vězení za pokus o zapálení náborového úřadu. Lyaminovi byla rovněž uložena povinná psychiatrická léčba. Podle vyšetřovatelů hodil 19. března 2022 zápalnou láhev do budovy místního vojenského komisariátu, aby “destabilizoval činnost úřadů”. Shořelo pouze okno budovy. Původně byl Lyamin obviněn z pokusu o žhářství, ale poté byl případ překvalifikován na článek o teroristickém útoku.
Nezletilá dostala dva roky podmíněně za neúspěšný pokus o zapálení vojenského komisariátu v hlavním městě Tatarstánu. Dívka neměla dost síly, aby hodila zápalnou láhev na budovu, vzplála pouze tráva na trávníku. Její motivy jsou výmluvně uvedeny ve spisu: “Obviněná byla nespokojena se speciální vojenskou operací prováděnou na území Ruské federace”. Krátce po vyhlášení mobilizace loni na podzim vyrobila tři zápalné lahve a ráno se vydala na kazaňský odvodní úřad. První láhev nedosáhla cíle, druhou si školačka zapálila na rukávu a vyděsila se. Všimli si jí kolemjdoucí a zajala ji ruská garda. Žhářka byla umístěna do domácího vězení. Teprve 30. března jí bylo 18 let. Byla obviněna z pokusu o úmyslné zničení majetku. Přestože budova nebyla vůbec poškozena, soud přihlédl k odhadované škodě: 20 milionů rublů. Podle médií vypadala školačka u soudu sklíčeně a odpovídala sotva slyšitelně. Všichni vyslýchaní spolužáci i učitelka uvedli, že byla obyčejnou tichou a skromnou teenagerkou, dobře se učila, měla ráda historii, zvláště ji zajímalo téma druhé světové války. Během domácího vězení se školačka připravovala na přijímací zkoušky.
Další zprávy nejsou antimilitaristické, ale týkají se také sociální války. Pětatřicetiletý zámečník vodního kanálu Jelec v Lipecké oblasti, který zoufale touží po výplatě, natočil video, v němž žádá: “Kde jsou moje peníze? Žijí na můj úkor.” Poté se kolem deváté hodiny ranní přiblížil k budově městského obvodu Jelec se dvěma zápalnými lahvemi a hodil je na administrativu. Poté přešel k budově soudu, která se nachází na stejné ulici, a pokusil se ji také zapálit. Kanceláře se mu nepodařilo zapálit. Zámečník byl zatčen; nyní je obviněn z pokusu o vraždu.
Ve městě Iskitim v Novosibirské oblasti obyvatelé již řadu měsíců protestují proti plánům na otevření vězeňského centra v blízkosti sousedství. Dne 3. května vyšla najevo informace o zapálení budovy pro toto centrum v nedaleké obci Šibkovo. Za rozhodnutím poskytnout místo pro tyto účely stojí společnost Novosibirská drůbežárna, která má zájem o levnou pracovní sílu vězňů. Pod tlakem zdola byla správa města nucena oznámit, že v místě věznice nebude. Více o tomto boji v ruštině zde: https://aitrus.info/node/6077
Obecně lze říci, že v roce 2022 dosáhl počet odsouzených v případech podpory terorismu a podněcování k němu, výtržností, vandalismu a extremismu v Rusku maxima od roku 2013. Vyplývá to ze statistik soudního oddělení Nejvyššího soudu. V loňském roce bylo za podněcování k terorismu odsouzeno 274 osob a za propagaci terorismu 173 osob. Ve srovnání s rokem 2021 se počet odsouzených podle těchto paragrafů zvýšil téměř jedenapůlkrát. V roce 2022 bylo za organizování extremistických aktivit odsouzeno již 212 osob a za výtržnictví 88 osob, což je v obou případech téměř dvojnásobek oproti roku 2021. Od roku 2020 roste počet odsouzených za vandalismus. V roce 2022 bylo podle tohoto paragrafu odsouzeno 336 osob. V případech vandalismu jsou Rusové stíháni také z politických důvodů. Například Vasilij Děvjatov z Belgorodu, který byl odsouzen ke dvěma letům vězení za protiválečný nápis na autobusové zastávce.
Skutečnost, že se válka na Ukrajině stává faktorem vnitropolitického napětí, se může pro Kreml stát vážným problémem, který vytváří rostoucí riziko vnitřní destabilizace. Zda budou ruské orgány schopny tento problém vyřešit, bude do značné míry záviset na průběhu válečných akcí. Pokud nadcházející protiofenzíva ozbrojených sil Ukrajiny nepovede k úspěchu a Rusko alespoň udrží frontu, bude mít Kreml možnost rychle a relativně snadno zastavit kvas. Pokud se fronta rozpadne, pak to v očích značné části ruské společnosti potvrdí správnost těch, kteří se vyjadřovali o grandiózních problémech v ruské armádě a ve vládě, a může to prudce zhoršit vnitropolitické procesy.
- Přeloženo podle článku Russian anti-war direct action in the second war spring. Part 21
https://libcom.org/article/russian-anti-war-direct-action-second-war-spring-part-21 - Redakčně kráceno!