Ostrava: Pietní akci podpořilo přes 100 lidí

Ve čtvrtek 11. listopadu se před polským konzulátem v Ostravě konala pietní (a zároveň protestní akce), kterou vyvolala smrt mladé polky Izabely poté, co jí lékaři odmítli provést potrat. Incident je výsledkem fašizace polské společnosti, kdy má v politických otázkách stále větší vliv katolická církev a Polsko se tak stává zemí, kde dochází k porušování práv žen, ale i LGBT osob.

Organizátorky akce nejprve přečetly projevy i dopis adresovaný polské konzulce, poté se dav lidí za skandování hesel vydal směrem k Masarykovu náměstí, až k nedalekému kostelu, kde byl pochod ukončen minutou ticha.

Datum akce nebylo vybráno náhodně. Právě 11. listopadu se v Polsku slaví Den nezávislosti, kdy ruku v ruce pochodují neonacisté, konzervativci a katolíci, přičemž narážejí na nekompromisní odpor antifašistů.

Příjemným překvapení byla hojná účast nejen Polek a Poláků, ale i anarchistů a anarchistek, přičemž přítomní členové OAF rozdávali jak propagační materiály OAF, tak i letáky Iniciativy pracujících.

 

This entry was posted in Z domova. Bookmark the permalink.