V Žabni se odehrála protestní blokáda silnice

Dálnice mezi Ostravou a Frýdkem-Místkem budí již několik let vášně. Silniční komunikace, která je často opravována, sváděna do jednoho pruhu a v podstatě na ni nenavazuje žádný další dálniční tah, vyžaduje dálniční známku, takže auta jezdí přes místní obce Žabeň a Sviadnov. Občané i místní politici proto argumentují, že by neměla být zpoplatněna.

Pro mnohé lidi jde o jednu z mála cest, jak se dostat do práce, nechtějí-li složitě objíždět vesnice. Zastupitel Karel Deutscher dokonce téma zrušení poplatků za dálnici využil jako hlavní tahák své kampaně do senátu. Snahy ale brzy velmi tvrdě narazily. Náměstek ministra dopravy se vyjádřil, že „kdo nemá 1500 na dálniční známku, nemá na to, aby provozoval vozidlo“. O natvrdlosti a aroganci pražského úředníka, který zřejmě nikdy nežil v lokalitách s vysokou nezaměstnaností a nikdy nemusel počítat každou korunu, snad netřeba mluvit. Zvláště v situaci, kdy nouzový stav připravil řadu lidí o práci a vláda se na ně – jako vždy – vykašlala.

Starostové obcí se rozhodli jednat a vzali spravedlnost do vlastních rukou. V Žabni, kterou projede denně okolo 11 000 aut, zorganizovali koncem listopadu blokádu silnice. Pakliže na jejich protestní akce nebude ministerstvo dopravy reagovat, budou své akce stupňovat a blokády budou pokračovat. Uvidíme, kam až bude schopen a ochoten zajít volený obecní zastupitel, ale ze zkušeností je zřejmé, že bez podpory obyčejných lidí zdola nebudou mít jejich akce valný efekt.

This entry was posted in General, Z domova. Bookmark the permalink.