Činnost OAF v roce 2018

Text letáku shrnující naše aktivity v uplynulém roce. Tiskněte a distribuujte, zejména v našem regionu!

Ostravská anarchistická federace (OAF) vznikla na podzim 2016
z iniciativy severomoravských anarchistů a anarchistek (zejména
z Ostravy, Frýdku-Místku, Českého Těšína či Orlové). Hlavním impulzem pro vznik OAF byly represe proti anarchistickému hnutí, které prostřednictvím kauzy Fénix narostly do podoby politických procesů.

OAF v ulicích

Anarchisté a anarchistky v regionu se v roce 2018 zaměřovali zejména na přímé akce ve veřejném prostoru. V lednu byla uspořádána antifašistická demonstrace při příležitosti výročí neonacistické vraždy Jana Kučery, po které následoval benefiční koncert. Akce se neobešla bez náckovských provokací a koncert byl předčasně ukončen anonymním nahlášením bomby. Na začátku roku byl rovněž v centru Ostravy uspořádán happening, jehož cílem bylo podpořit squat Klinika a upozornit i na bytovou problematiku v regionu.

V březnu se místní anarchisté a anarchistky aktivně zapojili do protestů proti zvolení bolševického fízla Ondráčka do čela poslanecké komise pro kontrolu policejních sborů.
Ve Frýdku-Místku zasadili protest do kontextu dnešní doby a upozornili na stále rostoucí šikanu protivládních aktivistů. V prosinci si aktivisté a aktivistky v několika severomoravských městech připomněli deset let od policejní vraždy řeckého anarchisty Alexise Grigoropoulose a ulice ozdobily plakáty a politické graffiti.

Solidarita

V únoru se konal v orlovském klubu Futra benefiční koncert spojený s výstavou a sledováním dokumentárního filmu, výtěžek pak putoval na Anarchistický černý kříž. Na akci promluvil politický vězeň Igor Ševcov. OAF podpořila Iniciativu sester, zdola vzniklou protestní skupinu bojující za práva zaměstnanců a zaměstnankyň karlovarské nemocnice. V srpnu se OAF zapojila do Mezinárodního týdne na podporu anarchistických vězňů, a to rozdáváním letáků v ulicích i koncertem v Českém Těšíně. Během jara se rovněž konaly dva koncerty s názvem Solidarity party, jejichž výtěžek putoval organizacím zabývající se právy zvířat. Členové a členky OAF zároveň působí v několika regionálních kolektivech Food not bombs, které pravidelně vaří teplé jídlo potřebným.

Vdechnout život prázdným domům

Na podzim místní anarchisté a anarchistky obsadili prázdný dům v Orlové a uspořádali v něm punkový koncert s účastí zahraničních kapel. Druhá veřejná akce již neunikla pozornosti represivních složek a koncert byl – na údajnou žádost majitele nemovitosti – rozpuštěn policií. Přestože se dům nepodařilo ubránit, aktivity proběhlé ve squatu hnutí v mnohém obohatily a posílily.

Publikační aktivity

OAF pravidelně aktualizuje své webové stránky, kde uveřejňuje nejen reportáže z akcí, ale
i zprávy ze zahraničí, teoretické texty, úvahy a články o historii nejen severomoravského anarchistického hnutí. V sekci rozhovorů jsme uveřejnili zajímavé povídání s přímou účastnicí vzpoury v ulicích Paříže.

Leták v tiskové podobě ke stažení zde.

This entry was posted in General, Z domova. Bookmark the permalink.