Scéna hnědne. Fašismus, Erar ešus, Zatrest a Punkheart fest

Přetiskujeme text vydaný Antifašistickou akcí Ostrava. Netolerujme v punkové scéně neonacisty!

Rádi bychom upozornili na první ročník festivalu Punk Heart Fest Vol.1 v Mohelnici 8.června 2018 a některé kapely zde vystupující. Festival pořádá Veronika Justová, podle našich informací s Lukášem Zdráhalem a několika ostatními lidmi. Na festivalu mají mimo jiné vystoupit také kapely Erar ešus z Ostravy a Zatrest z Olomouce na což chceme upozornit.

Pro začátek musíme také dodat, že již několik kapel odřeklo účast na festivalu, ale pořadatelé se k tomu zatím nijak veřejně nevyjádřili. A podle všeho nemají v plánu ustupovat a vyřadit tak ze svého lineupu kapely, jejichž členové propagují fašismus, rasismus a xenofobii a jdou s nácky ruku v ruce.

Kapela Erar ešus

Jarek Murin je zakladatel a zpěvák ostravské “punkrock” kapely Erar ešus. Do našeho povědomí se dostal cca před necelým měsícem, kdy se o něm začaly slýchat znepokojivé věci. Kapela Erar ešus dnes (tj. 16.5.2018) se k věci vyjádřila na svém faceboku:

Kapela Erar Ešus se od svého založení striktně distancuje od sympatizace s veškerými zvrácenými ideologiemi jako jsou: fašismus, nacismus, komunismus a další. Dále striktně nesouhlasíme s projevy rasismu, antisemismu a jakýmikoliv předsudky vůči lidem. Jsme zásadně apolitičtí a nábožensky tolerantní. Žádná z našich písniček neobsahuje text, kde by byly uvedeny jakékoliv výše napsané ideologické, politické a náboženské názory.

1. Hitlera bych nakopal do zadku

2. Jižanská vlajka zdobí každou trampskou boudu a každý country club

3. Bývalá kytaristka kapely má na kytaře Českou vlajku s nápisem “Já jsem tady doma” – a to je špatně?!

4. Náš bubeník Renda nemá na žádné části těla ode mě vytetovaného Iana Stuarta ani nikoho jemu podobného.

5. Dotyčný, který si stěžuje, že jsem ho verbálně napadl se asi mstí za to, že jsem mu sehnal práci, do které se ani nedostavil.

Jarek Murin píše ve svém prohlášení, že se celá kapela distancuje od zvrácených ideologií jako fašismus, rasismus, nacismus a komunismus. Jarek Murin ja také tatér a jeho vyjádření můžeme označit jako lživé, pokud se podíváme na jeho díla, kde bez problému vyzobrazuje na holou kůži hákové kříže, keltské kříže, ku-klux-klan, či motivy neonacistických kapel jako Skrewdriver nebo Slovenské kapely Krátký proces. Svými “uměleckými” díly se dále sám chlubí na internetu. Stejně jako fotkami s přáteli neonacisty, kteří využívají na sociálních sítích v přezdívkach např. číslovku 88 (heil Hitler). Dále nemůžeme mluvit o nějaké náboženské tolerantnosti a nulových předsudcích, když samolepka “Já jsem tady doma” s obrázkem přeškrtnuté mešity vprostřed mapy ČR je jasně vyjadřující netoleranci, strach a předsudky vůči muslimům.

Kapela Zatrest

Zpěvák přezdívaný Kokino z kapely Zatrest ne až tak dávno pořádal koncert v Olomouckém klubu 15minut, na kterém vystoupily kapely jako Zona A (Cigansky problem), SAS (cigansky problem, bojkot koncertu proti rasismu), nebo Hubert Macháně (Práskni negra do hlavy), kteří také za poslední čas vystupovali s kapelou Sons of Bohemia, tedy na koncertech pořádaných neonacisty, či za přítomnosti neonacistů. Ani olomoucký koncert se nevyhnul návštěvě neonacistů. Jasně nesouhlasíme s rasistickými a xenofobními postoji těchto kapel, stejně tak jako s pořadatelem, který nijak nezakročil a toleruje tyto názory, či se s nimi možná dokonce ztotožňuje.

STOP FAŠISMU, RASISMU A XENOFOBII.

This entry was posted in Z domova. Bookmark the permalink.