Nenechme domy chátrat

Squatovačka v Hybernské ulici pohledem členky OAF.

Sobotu desátého června můžeme zařadit mezi úspěšné dny českého anarchistického hnutí. Toho dne kolem páté odpoledne skupina squatterů, včetně několika aktivistů a aktivistek z Ostravy, obsadila opuštěný objekt v centru Prahy na rohu ulic Hybernská a Senovážná.

Začalo se nenápadnými přípravami, poté aktivisté vyvěsili z oken transparenty a kolem sedmé se přešlo k prvnímu bodu programu – psaní dopisů politickým vězňům z Ruska. Většina však ještě nestihla dopsat ani první řádku, když se pod okny objevili policisté, které na „vetřelce“ v objektu patrně upozornil vrátný. Lidé u dveří s policisty chvíli vyjednávali, poté se část lidí zevnitř přesunula ven před dveře. Venku aktivisté přečetli své prohlášení, ve kterém zdůrazňovali paradox, že zatímco spousta domů chátrá, lidé přicházejí o domov kvůli vysokým nájmům, nevýhodným podmínkám a absence podpory ze strany státu. Také podpořili kolektiv žižkovské Kliniky, jemuž hrozí vyklizení. Několik lidí přineslo kytary, a tak se po chvíli centrem Prahy rozléhaly sociálně kritické písně. Poté následovalo promítání na budovu ČNB, která leží naproti obsazeného domu. Po několika hodinách policie uzavřela nejen bezprostřední okolí objektu, ale i přilehlé ulice. Trvalo ještě několik hodin, než se těžkooděncům podařilo vyvléct zabarikádované aktivisty z budovy. Jejich přátelé na ně mezitím, stále za zvuku anarchistických písní, čekali za řadami těžkooděnců a kordony policejních aut, přičemž se policistům snažili jejich „práci“ co nejvíce znepříjemnit. Aktivisté na střeše vydrželi až do rána, poté dobrovolně slezli dolů. Zadržení squatteři zevnitř budovy byli naštěstí po několika hodinách propuštěni.

Budovy jako je ta na Hybernské dobře ilustrují, jaké jsou vlastně zájmy státu. Státu nejde ani zdaleka o to, aby se domy využívaly ku prospěchu komunity nebo lidí bez střechy nad hlavou. Raději nechá domy chátrat, nebo je prodá soukromým investorům a spekulantům. Pro ně jsou budovy jen komoditou. A když pak lidé vezmou iniciativu do vlastních rukou, domy obsadí a začnou se o ně starat a využívat je, okamžitě proti nim zakročí policie a soudy.

Nenechme domy chátrat. Nebojme se a ukažme, že si lepší svět umíme zařídit. Obsaď a žij!

This entry was posted in Z domova. Bookmark the permalink.