Co dělat na Prvního máje?

První máj patří tradičně anarchistům a anarchistkám, přestože se na něm přiživují politické strany. Jakým způsobem si (nejen) letos můžeme připomenout boj za důstojnost pracujících?

Tradicionalisté mají asi jasno. Tak, jako každý rok, i letos pořádá Anarchistická federace shromáždění na Střeleckém ostrově v Praze. “Střeláky” představují určitou kontinuitu, kde se potkají mladší soudruzi/žky s těmi staršími, aktivisté a aktivistky jednotlivých kolektivů a skupin si vymění zkušenosti a nezřídka se tak k anarchismu dostane i ten, kdo zatím neměl tu čest navštívit veřejnou anarchistickou akci. K dostání bude nová Existence, zájemci budou moci podpořit ruské soudruhy v rámci finanční sbírky.

Neméně důležité a inspirativní je však také pořádat veřejné akce v regionech. V minulosti se tak konaly anarchistické První máje třeba v Bratislavě či Uherském Hradišti. V Brně se lidé zase pravidelně scházeli na blokádách pochodů neonacistů. Dobrou zkušeností je také pořádání menších neveřejných akcí, které mívají symbolický význam. Ať už v podobě decentralizovaných přímých akcí či výletem do historie, jak to udělali v severních Čechách. Pokud rádi píšete, proč v místě bydliště nevydat prvomájový časopis či leták, jak to udělala například Asociace Alerta v Mostě?

Ať tak či tak, důležité je být aktivní, kritický a nerezignovat na přesvědčení, že jiný svět je možný. Vládnoucí třída totiž umí velmi rychle přejít do ofenzívy.

This entry was posted in Teorie, Z domova. Bookmark the permalink.