Bělorusko už nikdy nebude jako dřív

Přinášíme exkluzivní rozhovor s běloruskými soudruhy z organizace Revoluční akce, kteří se aktivně zapojují do protivládních protestů v zemi.

 ***

Ve svém posledním článku na webu revbel.org analyzujete situaci a docházíte k závěru, že k úspěšné revoluci je třeba vytvořit paralelní strukturu. Existuje nějaká, nebo se demonstranti shodnou jen na opakování voleb?

Ano i ne. V současné době mají protestující v rámci organizace protestů hned několik struktur. Například řidiči aut a cyklisté mají na Telegramu vlastní kanál, přes který publikují časy a místa dalších protestů. Každý víkend stojí lidé na ulicích s vlajkami a plakáty, přičemž koordinace je horizontální. Lidé podporují odpor bez vůdců a samosprávu, ale jejich hlavním cílem jsou nové volby bez Lukašenka. Bělorusové ale na samosprávu jako způsob organizace společnosti nevěří.

Ruský prezident Vladimir Putin slíbil, že v případě obsazování vládních budov a rabování pošle do Běloruska armádu. Myslíte, že je pro něj Bělorusko natolik klíčové, že je ochoten kvůli němu riskovat globální váleční konflikt?

Myslíme si, že Putin se pokusí otevřenému válečnému konfliktu vyhnout. Bude podporovat stávající režim, ale ne aktivní cestou, nehledě na to, že všichni alternativní prezidentští kandidáti chtějí partnerství s Ruskem zachovat. Mají k Rusku blízko, takže pokud některý z nich vystřídá Lukašenka, Putin bude spokojen. V  případě ozbrojeného povstání pošle Putin do Běloruska pořádkové policisty, ale to bude všechno.

Aktivně jste podporovali stávku odborů, odpor dělníků však byl částečně potlačen. Myslíte, že se vzedme nová vlna protestů v továrnách?

V Bělorusku právě propuká ekonomická krize. Ruku v ruce se zvyšující se nezaměstnaností, nízkými platy a zničenou ekonomikou budou pracující aktivnější, neústupnější a – jak doufáme – naštvanější. Stejně tak lidé, kteří ztratí svá pracovní místa či sociální benefity. Třeba když přijdou o bezplatnou zdravotní péči. To povede k nové vlně stávek v celé zemi.

Podle serveru pramen.io/ru jste zůstali běloruští anarchisté po ukrajinském majdanu jedinou silou v zemi, která se aktivně věnuje pouličním protestním akcím. Vedlo to ke zvýšení vaší popularity?

Podle našeho názoru je to důsledkem zakonspirovanosti našich aktivit. Je to jediná cesta, jak se vyhnout velkým represím.

Zakořenil běloruský anarchismus spíše mezi mladými lidmi, nebo spíše mezi dělníky či umělci?

Mnoho lidí má o anarchistech povědomí a smýšlí o nich pozitivně. Ale aktivní podpora anarchistického hnutí je stále slabá, většinou nás podporují mladí lidé. My a fotbaloví chuligáni reprezentujeme nejradikálnější tvář protestu, takže jsme přirozeně podporováni těmi, kdo tíhnou k radikalismu. Nemůžeme říct, že by byl anarchismus v Bělorusku silný, ale děláme samozřejmě v Minsku, Grodnu či Brestu spoustu agitačních akcí.

Zkuste na závěr rozhovoru nějakou prognózu. Protesty trvají více než měsíc, lidé obklopují vládní budovy. Věříte, že Lukašenko bude svržen?

Myslíme si, že ano. Je to jen otázka času. Ale je jisté, že Lukašenko se nevzdá bez násilí. Takže chtějí-li protestující zvítězit, budou muset pro svou obranu použít násilných prostředků. Jedna věc je jistá – Bělorusko už nikdy nebude jako dřív. Věci se buď změní k lepšímu, nebo k horšímu.

This entry was posted in Rozhovory, Ze světa. Bookmark the permalink.