Ostrava: Pochod proti spalovně i na podporu hnutí BLM

V minulých týdnech došlo v Ostravě ke dvěma veřejným akcím, které se tematicky překrývají a anarchistickou agendou.  Ve čtvrtek 25. června nejdříve místní pobočka Extinction Rebellion uspořádala demonstraci proti rozšíření spalovny nebezpečných odpadů

Pochod z Masarykova náměstí do Komenského sadů čítající několik desítek aktivistů a aktivistek upozornil hlavně na dlouhodobě neřešený stav ovzduší na Ostravsku. Velkým pozitivem je také fakt, že radikální ekologický aktivismus začíná zapouštět kořeny i v Ostravě.

Druhou akcí, organizovanou tentokrát širší koalicí iniciativ i jedinců, byl první červencový den pochod na podporu hnutí Black Lives Matter. Na padesát aktivistů a aktivistek se sešlo na Prokešově náměstí, aby za zvuků bubnů a italské antifašistické písně Bella Ciao prošli až na Masarykovo náměstí. Před Karolinou si demonstranti symbolicky na 8 minut a 40 vteřin lehli na zem, aby tak vyjádřili solidaritu s Georgem Floydem, obětí policejního násilí. Právě 8 minut a 40 vteřin Geoge Floyd umíral, když mu na krku klečel policista. Organizátoři přečetli společný projev, kde mj. vyjmenovali jak americké, tak i české oběti rasových vražd a připomněli, že systémový rasismus bývá často nástrojem komunálních politiků k dosažení politické moci. Jak zaznělo v projevu, události v USA „považujeme za pouhý vrcholek ledovce, za alarmující symbol útlaku, který probíhá na mnoha dalších úrovních“.

 

This entry was posted in Z domova. Bookmark the permalink.