Část Seattlu pod kontrolou anarchistů

Divoká vzpoura, která po policejní vraždě George Floyda propukla v desítkách měst po celých Spojených státech amerických, se na mnoha místech začíná přetavovat do anarchistických projektů, v nichž autorita, policie, stát, kapitalismus ani rasismus nemají své místo. Jedním z nich je autonomní zóna bez policie nacházející se ve čtvrti Capitol Hill v Seattlu, neboli Capitol Hill Autonomous Zone (CHAZ). Tuto čtvrť si lidé spravují sami, bez politických zástupců a bez policie.

Celý sociální experiment provází řada krajně pravicových hoaxů. Nejdříve jsme se mohli dočíst, že jde o rasový konflikt, poté zase, že projekt je dílem „bílých neomarxistů“. Pravda je ale taková, že v Capitol Hill řídí černí i bílí ruku v ruce a iniciativa vychází zdola, od samotných protestujících. Žádný Soros, ilumináti ani reptiliáni v pozadí nestojí. Obyčejní lidé prostě vyhnali policii ze své čtvrti, navzdory Trumpovým výhrůžkám o vojenském řešení.

Anarchistické vítězství je výsledkem několikatýdenních bojů o místní policejní stanici, kdy fízlové kapitulovali a přenechali oblast vzbouřencům. Policejní stanice byla ihned deklarována jako „majetek lidu“ a lidé se začali organizovat horizontálně, bez šéfů. Ulice se zaplnily nezávislými umělci, kolektivy dobrovolníků začaly poskytovat distribuci jídla a koordinovat lékařskou péči.

Autonomní zóna také zveřejnila požadavky směrem k vedení města, mezi něž patří zejména degentrifikace města, důslednější boj proti rasismu a policejní brutalitě či přiznání práv uprchlíkům.

Porazit vzpouru je velmi obtížné, protože nemá vůdce. Každý den je mluvčím někdo jiný a stát je proti něčemu takovému bezradný. Seattle ukázal, že jeho duch, který se zrodil v roce 1999 v oblacích slzného plynu a v rámci anarchistické vzpoury zablokoval zasedání Světové obchodní organizace, nezmizel. Byl tu celou dobu a nyní opět přišel jeho čas.

This entry was posted in Ze světa. Bookmark the permalink.