Pavlos Fyssas by letos v dubnu oslavil 41

V Řecku si připomínají výročí narození rappera a antifašisty Pavlose Fyssase (známého jako Killah P.), který byl v roce 2013 zavražděn neonacisty.

O události u nás tehdy podrobně informovala Antifašistická akce. Na svých stránkách potvrdila, že šlo skutečně o organizovanou vraždu: „Podle prvních informací skupina 20—25 neonacistů napadla Pavlose a jeho tři přátele krátce po půlnoci ve středu 18. září v kavárně v Amfiali na předměstí Athén. Pavlos a jeho přátelé před útočníky unikli na ulici, kde jim cestu zablokovalo auto dalšího z útočníků. Z auta vystoupil muž, který Pavlose bodnul do hrudníku a do břicha a následně utekl s ostatními neonacisty.“

Následovala bouřlivá reakce, kdy se v centrech několika měst shromáždily tisíce lidí. Následné demonstrace pak přerostly ve střety s policí. O událostech u nás dokonce informovala i oficiální média.

Politická vražda Pavlose Fyssase je v Řecku každoročně připomínána, a to i navzdory silným represím, útokům proti Exarchii či restrikcemi kvůli koronaviru. Nejinak tomu bylo i letos.

Nezapomínáme, neodpouštíme. Smrt fašismu!

This entry was posted in Historie, Ze světa. Bookmark the permalink.