Exarchie není turistická atrakce!

Přinášíme exkluzivní rozhovor se Stellou, řeckou soudružkou, která žije v anarchistickém srdci Atén.

Srpnový masivní policejní útok na aténskou čtvrť Exarchia byl pro mezinárodní anarchistické hnutí šokem. Co bylo jeho hlavním cílem? „Ilegální“ uprchlíci – jak tvrdila vláda – nebo anarchistické hnutí jako takové?

Policie začala provádět konstantní razie už od doby, co se Nová demokracie (vládnoucí strana v Řecku, pozn. OAF) dostala k moci. Prohlašovali, že chtějí postupně vyklidit všechny aktivní squaty v centru Atén. Jen včera (2. 11.) vyklidili další squat zvaný Vankouver.

Co se tedy stalo se stovkami uprchlíků, kteří byli po raziích zatčeni?

Podle všech informací, ti, kteří neměli papíry, byli odvezeni k deportaci.

20. září anarchisté symbolicky znovuobsadili squat Spirou Trikoupi 17. Je nějaká naděje, že squat bude znovu fungovat, tak jako před policejním útokem?

V tuto chvíli těžko říct. Můj osobní názor je, že dokud budou pod záminkou hledání drog provádět fízlové v Exarchii permanentní razie, není to možné.

Policejní stanice Zografou čelila nedávno ozbrojenému anarchistickému útoku. Změnilo to nějak policejní taktiku?

Nejsem si jista, zda to souvisí, ale zatímco předtím fízlové útočili spíše v noci, teď provádějí razie během dne či brzy ráno.

Jak to tedy v Exarchii vypadá teď, dva měsíce po spuštění policejního útoku? Jsou fízlové stále přítomni? Oslabil policejní útok anarchistické hnutí v Řecku?

Fízlové jsou permanentně v ulicích v podstatně vyšším počtu, než kdysi. Konkrétně v centru města jsou ozbrojení policajti téměř na každém rohu.

Co fašistická strana Zlatý úsvit? Pomáhá fízlům s vyklízením squatů?

Zlatý úsvit se rozpadl do několika menších stran, dlouho jsem o nich neslyšela. To ovšem neznamená, že by přestali existovat, jen změnili tvář. Osobně jsem o žádné spolupráci fízlů a Zlatého úsvitu v souvislosti s raziemi neslyšela.

Je vůbec možné koordinovat strategii boje proti státu a policii mezi různými anarchistickými skupinami (APO, Rouvikonas, GANA atd)?

To nemohu posoudit. Vím, že spolupráce mezi některými anarchistickými skupinami je dost obtížná. To se naplno projevilo po loňské vraždě queer anarchisty Zaka Kostopoulose, kdy se queer anarchisté dostali do konfliktu s několika dalšími anarchistickými skupinami. Účastnila jsem se bezprostředních shromáždění a protestů a uvědomila si, že rozdíly v přístupu mezi různými anarchisty jsou dost brutální.

Je nějaká možnost pomoct Exarchii v jejím boji proti státu? Existují nějaké větší solidární projekty?

Nevím o nějakém specifickém solidárním projektu, nicméně situace tenduje spíše k „anarchoturistice“, jak říkáme anarchistům z jiných zemí. Ti chtějí řádění v ulicích Exarchie vidět na vlastní oči. Místní soudruzi je obvykle příliš nemají v lásce, protože někteří zahraniční anarchisté vidí Exarchii jen jako humbuk a turistickou atrakci. To vede místní soudruhy ke skepsi v tom smyslu, zda tito lidé mohou vůbec pochopit, co se tady opravdu děje. Krom toho mějme na paměti staré dobré heslo „mysli globálně, jednej lokálně“.

This entry was posted in Rozhovory, Ze světa. Bookmark the permalink.