Řeckému státu se zničení Exarchie doposud nepodařilo

Jedna z kapitol v knize Anarchie funguje se zabývá otázkou, jak se lidé mohou ubránit proti mnohonásobně silnějšímu státu a jeho represivním složkám. Příklad řecké Exarchie ukazuje, že poměrně slušně. Přestože stát má k dispozici stovky fízlů, zbraní, transportérů či helikoptér, anarchistická čtvrť se i přes ztráty v podobě několika squatů drží.

Útok na Exarchii byl očekávaným naplněním výhružek řecké pravicové vlády. Fízlové koncem srpna vtrhli do úzkých ulic autonomní aténské čtvrti a začali se sérií razií. I přes brutalitu policie ale anarchistická samospráva funguje dál. Místní jsou na policejní provokace zvyklí a nenechají se zlomit, jak dokazují očitá svědectví.

Po několika týdnech střetů to však vypadá, že anarchisté vracejí úder. 14. září zaútočilo zhruba 30 anarchistů pomocí molotovových koktejlů na policejní stanici Zografou, centrem Atén prošla velká podpůrná demonstrace a skupině anarchistů se dokonce 20. září podařilo symbolicky znovuobsadit nedávno vyklizený squat Spirou Trikoupi 17, přičemž vyvěsili z okna transparent. Na náměstí v Exarchii byla také uspořádána společná večeře, a to i přesto, že obyvatelé čtvrti jsou neustále napadáni policií.

No pasaran!

This entry was posted in Ze světa. Bookmark the permalink.