Vítězná vězeňská hladovka řeckých anarchistů

Dvojice řeckých anarchistů z organizace Revoluční boj, Pola Roupa a Nikos Maziotis, se 18. prosince rozhodli ukončit více než měsíc trvající hladovku. Tou protestovali proti zpřísněnému režimu, který na ně byl uvalen jakožto na nebezpečné vězně, a který například znamenal izolaci od ostatních vězňů nebo zákaz stýkat se s jejich šestiletým dítětem.

Nikos Maziotis byl zatčen v červenci roku 2014 jakožto „vůdce teroristické skupiny“ Revoluční boj, která má v Řecku na svědomí několik násilných útoků na vládní budovy či banku. Pola Roupa byla zadržena na začátku roku 2017 se stejným obviněním. Pola Roupa navíc organizovala neúspěšnou záchranu Nikose, kdy unesla vrtulník a nasměrovala jej k věznici Koridallos, kde byl její partner uvězněn.

Nyní jsou oba uvězněni, a i když se jim podařilo hladovkou vybojovat splnění některých svých požadavků, jejich boj stále nekončí. I přesto, že jejich metody boje a ideová profilace vyvolávají v rámci hnutí vzrušené debaty, je důležité vyjádřit vězněným soudruhům podporu. Ostatně sám Maziotis o svých metodách v rozhovoru z roku 2014 říká: „Ozbrojený boj je nedílnou součástí boje za sociální revoluci. Je nerozlučně spjatý s revolučním hnutím, které usiluje o svržení kapitálu a státu. (…) V celých dějinách nebylo vítězné revoluce, která by nebyla ozbrojená.

Více aktuálních informací o případu zde, zde či tady.

This entry was posted in Ze světa. Bookmark the permalink.