Černý pátek ve znamení stávek v italských a německých skladech Amazonu

Zatímco ekonomové nás chlácholí pohádkami o skvělém ekonomickém růstu a nízké nezaměstnanosti, v Německu a Itálii – bez zájmu médií – propukají nové třídní konflikty. Přebíráme článek z webu Solis.

CGIL, největší konfederace odbrových svazů, CISL, UIL a UGL vyzvali k páteční stávce v největším italském skladu Amazonu poté, co nedošlo k dohodě o navýšení mezd.

Ve skladu je zaměstnáno celkem 1 600 stálých zaměstnanců, kteří požadují zvýšení platů, aby došlo ke kompenzaci za povinné noční směny, přesčasy a práce šest dní za sebou. To vše se děje za účelem udržení kroku s objednávkami zákazníků a na zaměstnance tak dopadá práce, která je více než vyčerpávající, jak fyzicky, tak i psychicky.

Pracovníci se také rozhodli zahájit zákaz přesčasů do 31. prosince, což je pro Amazon vrchol sezóny, během kterého najme přibližně dalších 1 800 dočasných pracovníků.

Distribuční středisko o kterém je řeč, se nachází ve městě Castel San Giovanni, v provincii Piacenza, a až donedávna bylo jediným skladem Amazonu v Itálii. Začátkem tohoto měsíce byl ve Vercelli otevřen nový sklad, který následuje otevření dalšího skladu v září tohoto roku ve městě Rieti. Tato rychlá expanze vychází z nárůstu příjmů, které společnost zaznamenala od roku 2010, kdy došlo k otevření centrály v Piacenza. V loňském roce zvýšil Amazon roční zisk na 136 miliard EUR.

K podobné akci v Německu vyzvala odborová organizace Verdi. Místní zaměstananci Amazonu protestovali ve stejný den v šesti distribučních centrech po celé zemi. Akce je pokračováním krátkodobých stávek, k nimž dochází od ledna 2016, kdy nejméně 500 pracovníků odmítlo pracovat po dobu dvou dnů. Dožadovali se zlepšení pracovních podmínek a navýšení platu.

Černý pátek představuje v Itálii obrat 1,5 miliardy – dle tvrzení obchodního sdružení Confesercenti. Tradice černého pátku dnes zahrnuje celý víkend až do „kyber-pondělí“, které je věnováno online nakupování. V reálném životě těchto 1,5 miliardy dolarů tvoří v Itálii 14 milionů zákazníků, kteří na online nákupech utratí více než 800 milionů dolarů.

Zdroj: https://libcom.org/news/black-friday-strikes-amazon-warehouses-italy-germany-24112017

This entry was posted in Ze světa. Bookmark the permalink.