Otiskujeme text, který nám přišel na e-mail. I když Fénix zmizel z titulků masmédií, šikana aktivistů a aktivistek anarchistického hnutí pokračuje dál.
V březnu 2022 vtrhla do pražského squatu Bublina policie, která zde provedla domovní prohlídku. Zdůvodnila to tehdy podezřením, že se jedna přítomná osoba dopustila násilí proti orgánu veřejné moci(§ 323)a poškozování cizí věci (§ 228). Po několikaměsíčním vyšetřování z těchto trestných činů byl obviněn člověk, který si však nepřeje být jmenován.
Obvinění se týkají několika událostí souvisejících s protesty proti brutálnímu policejnímu zákroku, při kterém v Teplicích zemřel Stanislav Tomáš. První událostí bylo zahoření barikády v blízkosti veřejného shromáždění dne 26. 6. 2021.
Druhou událostí byla exploze a požár na okraji Teplic dne 12. 7. 2021. Již v minulosti česká policie projevila svou vášeň obviňovat lidi na základě velice spekulativních závěrů. Dobrým příkladem je kauza Fénix I. a Fénix II. Nové obvinění je zjevně
pokračováním této tragikomické praxe. Tentokrát ale policie potvrdila nejen svou neschopnost vést kvalitní vyšetřovaní. Odhalila také, jak mizerné pracovní podmínky má pro svou práci.
V usnesení o zahájení trestního stíhání se uvádí, že improvizované barikády v Teplicích vznikly zapálením celkem pěti kontejnerů na silnici, a že tímto aktem měl obviněný člověk v úmyslu “násilím působit na výkon pravomoci policie České republiky, jakožto orgánu veřejné moci.” Dále usnesení zmiňuje, že u takového trestného činu nemusí jít o násilí vysloveně proti konkrétním lidem, kteří státní správu vykonávají, ale třeba i proti jimi užívanému majetku. Doslova se zde píše: “Násilím
spáchaný útok může spočívat v napadení objektu, v němž příslušný orgán sídlí, kdy se zpravidla bude jednat o věc, jíž příslušný orgán využívá.”
Shrňme si to. Nebyl napaden ani zraněn žádný policista, ale shořelo několik kontejnerů. Kontejnery jsou tedy asi oním objektem užívaným policií, který byl napaden a prostřednictvím toho bylo násilně působeno na výkon pravomoci policie.
Možná si policie vyslouží politování, že jejich pracovištěm jsou zrovna kontejnery. A třeba se i najde někdo, kdo udělá veřejnou finanční sbírku, aby si policie přilepšila. Kdo to bude, není jasné a není to ani předmětem vyšetřování. Jisté ale je, že anarchisté policii nepřispějí, protože jejich cílem je instituci policie zrušit.