Přetiskujeme článek Solidární sítě Praha pojednávající o inspirativním boji rozvozců jídel po celém světě.
V posledních týdnech došlo k několika protestům rozvozců jídel po celém světě. Většinou se jedná o moderní způsob prekarizované práce, kdy je pracovník osobou samostatně výdělečně činnou a firma zajišťující tuto práci se stává pouhým zprostředkovatelem a bere si za tuto činnost určitý poplatek. Jedná se moderní způsob zaměstnání, kdy pracovníci nemají takřka žádná práva a často ani žádnou smlouvu. Naštěstí pro ně je i v tomto případě možnost se proti svévolnému chování “zaměstnavatele” bránit a díky sebeorganizování dokáží vytvořit tlak a zabránit případným změnám “uživatelských podmínek”, které v tomto případě nahrazují tradiční pracovní smlouvy.
Belgie – Deliveroo
Kolektiv rozvozců jídel společnosti Deliveroo se začátkem tohoto roku začal organizovat poté, co firma koncem loňského roku oznámila, že jediným způsobem bude možnost stát se osobou samostatně výdělečně činnou a získávat odměny za konkrétní rozvozy. Do té doby existovala možnost částečného úvazku přes pracovní agenturu. Akci podpořilo na 200 rozvozců, kteří protestovali každou sobotu v Bruselu, Lutychu, Antverpách a dalších městech. V Bruselu se skupina kolektivně vydala do restaurací v centru města a požádala je, aby solidárně vypnuli aplikaci pro objednávku jídel. V Lutychu, jak oznámila mluvčí kolektivu, se stávkující rozhodli navštívit resturace, které přes solidární výzvu stále využívali aplikaci, vyzvednout objednávky a následně je rozdat lidem bez domova. Průběžné informace lze sledovat na facebookové stránce: https://www.facebook.com/collectif.coursiers/
Německo – Foodora a Deliveroo
Koncem ledna protestovali v historické části Berlína společně rozvozci firem Foodora a Deliveroo. Protest se odehrál před centrálou společnosti Delivery Hero, která obě rozvozové firmy vlastní. Lidé zde naházeli na hromadu nepoužitelné části svých kol, aby upozornili na špatné podmínky své prekarizované práce, kde si musí všechny své opravy platit ze svého, což si ne všichni mohou dovolit a jsou tudíž nuceni jezdit na kolech, které pro ně nejsou úplně bezpečné. Zároveň dodali, že mnozí by mohli na hromadu hodit rovnou celá kola, čímž vyjadřovali nadmíru zátěže, pod kterou se ocitají nejen oni, ale zároveň i jejich pracovní nástroje. Video z protestu můžete shlédnout zde: http://en.labournet.tv/foodora-and-deliveroo-riders-protest-berlin
Francie – Uber Eats
Ve městě Lille se rozvozci rozhodli ke spontánnímu protestu, který zorganizovali skrze facebookovou skupinu, během kterého se ve stejný moment všichni odpojili od aplikace. Své pracovní podmínky nazvali příznačně “otroctví 2.0”.
Hong Kong – Deliveroo
Koncem ledna se kolem stovky rozvozců, z nichž je většina původem z Pakistánu a Indie, rozhodlo protestovat před centrálou firmy, aby upozornili na zhoršující se pracovní podmínky. Pracovníci měli dříve garantovanou minimální částku na hodinu při odpracování alespoň jedenácti hodin týdně a zároveň jednu hodinu denně na oběd. Podle nových pravidel se společnost Deliveroo rozhodla pozastavit aplikaci mimo špičku (tedy v čase nejmenšího počtu objednávek), čímž se snažila vyhnout povinnosti proplácet některým rozvozcům tuto minimální garantovanou částku. Co více, nově může aplikace vybírat rozvozce dle jejich výkonnosti (frekvence přihlášení, rychlost, respektování pravidel určených aplikací atd.), čímž z možnosti využívat aplikaci vyřazovala ty méně “efektivní” pracovníky.
Nizozemí / Belgie – Deliveroo
Mezinárodní přesah těmto protestům dodali rozvozci z Beglie a Holandska, když se spojili na protest proti záměru firmy, aby se všichni zaměstnanci museli povinně stát osobami samostatně výdělečně činnými. Přes snahu jednatele firmy, který naznačil otevřenost k “jistým kompromisům” se protestující rozhodli ke zvýšení tlaku. Skupina holandských rozvozců se rozhodla vydat do Bruselu, kde se připojili k místním kolegům a vytvořili živelný protest v ulicích města, kterému svou přítomností dodali mezinárodní charakter. Solidárních vzkazů se jim dostalo z italských měst Milán, Turín a Boloňa. Podporu také vyjádřila mezinárodní federace odborů UNI Global Union, která zastupuje lokální odbory zastupující pracovníky v oblasti služeb.
Zdroj: libcom.org