Že i v dobách “ekonomického růstu” a “rekordně nízké nezaměstnanosti” zůstávají šéfové a kapitalisté nenasytnými vydřiduchy netřeba připomínat. Co však připomínat třeba, je nutnost boje proti nedůstojným podmínkám, jimiž je v práci většina z nás vystavena. Poslední případ Pražské solidární sítě je jen špičkou ledovce.
Takto se k práci dostala i Denisa, která si potřebovala při studiu přivydělat. Podepsala smlouvu na 59 korun za hodinu práce a 41 korun za takzvané osobní ohodnocení. Dle slov šéfové prostě stovka na hodinu. Během měsíců práce šlo vše dle domluvy. Peníze za odvedenou práci chodily na účet a Denisa se dokonce rozhodla jít na kurz pro chůvy, nabízený samotnou agenturou Avedonna.
Problém nastal ve chvíli, kdy Denisu chválil jeden z klientů, že odvádí dobrou práci a že je tak spokojen, že jí pokaždé dá nějaké to spropitné. Dle pokynů paní Svobodové je totiž zakázáno brát jakékoliv peníze navíc. Pravdou je, že Denisa tyto peníze vzala. Kdo by je nevzal, když studuje a nemá zrovna peněz nazbyt. Najednou došlo k přerušení kontaktu, nevyplacení odpracovaných hodin a slibovaný kurz nikde a ani náznak vrácení peněz za neabsolvovaný kurz. Na snahy o kontaktování paní Svobodová nijak nereagovala. Typická strategie u nevyplacených mezd – hrát mrtvého brouka a ono to přejde. Denisa se snažila psát paní Svobodové, avšak bez odezvy. Zkoušela se obrátit i na inspektorát práce, ten ji však odkázal na příslušný soud s odůvodněním, že to není v jejich kompetencích. Také podotkl, že tuto agenturu již dvakrát kontroloval, z čehož poslední kontrola byla z 31.3. 2017 a jelikož “kontrolovaná osoba přestala poskytovat v průběhu kontroly nezbytnou součinnost, je v současné době vedeno správní řízení o uložení pokuty”. Tudy tedy cesta také nevedla.
Následně se snažila vyřešit situaci předžalobní výzvou přes advokátní kancelář. Na tu však dostala odpověď, že Denisa porušila DPP, a to tím, že přijímala úplatky od klientů a také za údajné neposkytnutí pracovních výkazů. Dále agentura uvedla mylný nárok na osobní ohodnocení a celé to zakončila konstatováním, že došlo k přeplatku v minulých měsících, a tudíž žádný nárok neexistuje.
Zdá se tedy, že strategie paní Svobodové je jasná. Došlo k porušení ústní dohody, a proto se veškeré osobní ohodnocení ruší, a to i zpětně. Dle zjednodušené matematiky tedy platí, že prostě už nic nedostane, protože na osobní ohodnocení neměla nárok, takže to co bylo posláno jako osobní ohodnocení, je vlastně přeplatek a tedy už není třeba nic doplácet. Správně se domníváte, že tyto počty paní Svobodová nikdy nepředvedla na papíře a proto je celý výpočet netransparentní a vlastně i nedohledatelný, protože nikdo neví, co si kde paní Svobodová odečetla a kolik peněz mělo být vyplaceno. Co však jasné je, že poslaná záloha na kurz se nikdy nevrátila a informace o kurzu Denisa nikdy nedostala. Zde jsou počty jednodušší. Zaplatíte za kurz, který neproběhne a nikdo se ani neobtěžuje vás o tom informovat natož, aby vám poslal peníze zpátky, jak by slušnost vyžadovala.
Dle některých zdrojů, konkrétně různých internetových fór, se zdá, že Denisa nebyla jediná, kdo nedostal za svou práci u firmy Avedonna Agency s.r.o. zaplaceno. Otázkou tedy zůstává, jak dlouho ještě může tato firma riskovat bezpečí dětí i domovů klientů. Jak dlouho se může paní Svobodová obohacovat na práci jiných a zneužívat důvěru lidí, kteří chtějí usnadnit svou prací život ostatním? Jak dlouho jí to může procházet?
Pokud máte podobné zkušenosti s touto agenturou, neváhejte se ozvat. V kolektivu je síla a společně můžeme dokázat, že se nejedná o náhodné jednání, ale o čistý kalkul paní Svobodové při nevyplácení mezd.
Původní článek zde