Přetiskujeme report z antimilitaristické akce z webu Československého anarchistického sdružení.
Máme za sebou první ročník hudebního festivalu Make music not war, který zorganizovala místní skupina Československého anarchistického sdružení (ČAS). Touto cestou bychom hned na úvod chtěli poděkovat všem kapelám, které přijely zahrát bez nároku na odměnu, velice si toho vážíme. Velké díky patří také skvělému prostoru, kde se festival konal a to hudebnímu klubu Boss bar v Poděbradech. A samozřejmě všem, kteří si našli cestu a přišli na naší akci poslechnout si hudbu, kterou mají rádi, zastavili se pro naše materiály nebo si zakoupili některé z benefičních produktů.
Díky všem nám se podařilo vybrat 5000 Kč na ohlášený benefiční účel této akce – na pomoc “frontovým babičkám” na východě Ukrajiny sužovanou imperialistickou válkou mezi NATO a Ruskem. Vybraná částka bude poslána české organizaci “Chuť pomáhat”, která od roku 2014 pomáhá opuštěným starým lidem nákupem topiva, léků a potravin. Podívejte se na jejich stránky: https://chutpomahat.cz/. A podpořte je.
Kromě skvělé hudební části, kterou věříme, že si každý náležitě užil. Byl na festivalu náš ČAS distro stánek s naším zpravodajem, brožurami Anarchistické knihovny ČAS, letáky. Na místě také byla benefiční bižuterie Meadow Bijox – product of solidarity a Domácí sirupy Solidarita, z jejichž prodeje putovala část také na benefiční účel celé akce. Publikacemi přispěl také historický spolek Zádruha. Jeho člen měl přispět také přednáškou, která se nakonec z technických důvodů zrušila. Středočeští členové a členky ČAS připravili také něco k zobnutí – klasické bramboráky, vločkové placky a muffiny.
Nejvíce potěšila benefiční tombola za lidovou cenu, ve které vyhrál každý. Hlavní cenou byly dva obrazy: jeden od umělce a hudebníka Štěpána Málka, druhý od naší kamarádky Mili. Děkujeme všem jmenovaným i nejmenovaným dárcům do tomboly.
Pozvání přijali také naši přátelé z Antimilitaristické iniciativy (AMI), kteří zde byli se svým bohatým stánkem plným mnoha podnětnými publikacemi zabývajícími se válkou a antimilitarismem. K dostání byly také protiválečné samolepky a plakáty. Trička na podporu dezertérů a také solidární kasička na podporu lidí, kteří se rozhodli zahodit zbraň, neposlouchat rozkazy velitelů a vraždit.
Festival byl skvělým místem nejen k poslechu hudby, ale také k setkávání, navazovaní nových kontaktů a přátelství, a diskusím. Budeme se snažit připravit druhý ročník. Zároveň vyslovujeme přání, koho zaujala myšlenka “Make music not war”, aby sám uspořádal vlastní koncerty pod touto hlavičkou, dal nám vědět, rádi podpoříme a pomůžeme.